Motocykl 2008: ceny nových motorek klesají

FDV218ff6_175538_733583Ceny nových motocyklů na českém trhu několik posledních let trvale klesají. Za poslední rok se podle odhadů prodejců na výstavě Motocykl snížily o pět až deset procent.Důvodem je silná konkurence i koruna posilující vůči euru i dolaru. “Ke snižování cen nás vedla i potřeba vyrovnat se cenám šedých dovozců,” uvedl ředitel společnosti Suzamoto Jakub Šebesta. Prodej nových motocyklů loni vzrostl o čtvrtinu na téměř 25 000 strojů. To podle Pavla Tunkla ze Svazu dovozců automobilů svědčí o rostoucí životní úrovni obyvatel ČR.

Zároveň si lidé ze zahraničí dovezli přes 19 000 ojetin. Podle mluvčího motocyklové sekce společnosti Honda ČR Petra Hubáčka bude rostoucí zájem o motocykly pokračovat i v letošním roce. Letošní trendy nechtěl předjímat. “Loni jsme prodali nejvíce nahatých silničních motocyklů, tedy strojů bez kapotáže a motocyklů do 125 ccm včetně skútrů. Největší nárůsty jsme vedle nahatých motorek zaznamenali u velkých skútrů a customů,” dodal. Možné letošní trendy každoročně naznačuje právě výstava Motocykl v pražských Holešovicích.

Na té letošní například domácí Jawa představila homologovanou verzi čtyřtaktní dvěstěpadesátky nahrazující populární dvoutakt 350 ccm, který se kvůli neplnění emisních limitů nesmí v Evropě prodávat. Jawa chce podle Jaroslava Prudkého z obchodního oddělení motocykl s kapalinou chlazeným dvouválcem prodávat nejen v ČR, ale i v Rusku a na dalších trzích. Letošní novinkou pak má být i Jawa 650 Style v provedení s postranním vozíkem Velorex. Honda na svém stánku představila novou supersportovní CBR 1000RR Fireblade, nové enduro Transalp XL700V, naháč CBF600F nebo custom VT750 Shadow. BMW vsadila na novinku v podobě endura